נגישות

אילו סוגים של מכשירי שמיעה קיימים ומה ההבדלים ביניהם?

סוגי מכשירי שמיעה וחזותם המעוצבת למשעי אינה מסגירה את תוכנם העמוס בעשרות רכיבים אלקטרונים ואחרים, שכל אחד מהם עשוי להכיל בעצמו המון רכיבים זעירים. סוגי מכשירים שונים מותאמים על-ידי אנשי מקצוע, בין היתר, באמצעות חיבורם לתוכנה מיוחדת. בפיתוח ועיצוב מכשירי שמיעה ותוכנות המשמשות להתאמתם מושקעים משאבים אדירים על-ידי היצרניות המובילות בתחום.

סוגי מכשירי שמיעה

מכשירי השמיעה מורכבים מכמה חלקים מרכזיים: המיקרופון (או המיקרופונים), הרמקול (המכונה גם רסיבר), מגבר המהווה את הלב והמוח הטכנולוגי של המכשירים וסוללה המספקת את האנרגיה החשמלית להפעלתם. על גוף המכשיר עשויים להיות חלקים נוספים, כמו כפתור עצמה, כפתור תכניות וכדומה.

החלקים במכשירים

מבט לתוך מכשיר שמיעה

 תרשים מבנה כללי של מכשיר שמיעה מדגם BTE

סוגי מכשירים

ישנם סוגים רבים מאד של מכשירי שמיעה מיצרנים שונים. ניתן לסווג את המכשירים השונים על-פי אופן הרכבתם: בתוך או על האוזן.

סוגים של מכשירי שמיעה

(BTE (Behind-the-Ear

מכשירים המורכבים מאחורי האוזן. מעבירים את הקול אל האוזן באמצעות אוזניה מותאמת או סטנדרטית. מאפשרים הכללת טכנולוגיות רבות מאד, כולל מיקרופונים כיווניים, ופונקציונליות מרבית – כפתור ווליום, כפתור תכניות, סוללה גדולה יחסית. מאפשרים התאמות פתוחות (המאפשרות מעבר צלילים חופשי יחסית אל תעלת האוזן וממנה).

מכשיר שמיעה מאחורי האוזן

מכשיר BTE מתוך הקטלוג – LiNX² 9

(RIE/RIC (Receiver-In-the-Ear/Receiver-In-the-Canal

מכשירים המורכבים מאחורי האוזן, כאשר הרמקול של המכשירים נמצא בתוך תעלת האוזן (ולא בתוך המכשירים). השארתו של הרמקול מחוץ למכשירי השמיעה, מאפשרת הקטנת הגוף העיקרי של המכשירים. הימצאותו של הרמקול בלבד בתעלת האוזן, מאפשרת התאמות פתוחות (מעבר צלילים חופשי יחסית אל תעלת האוזן וממנה).

מכשיר שמיעה עם רמקול פנימי

מכשיר RIE מתוך הקטלוג – Halo² 2400

(CIC (Completely-In-the-Canal

מכשירים הנמצאים כולם עמוק בתוך תעלת האוזן. אלו מכשירים קטנים מאד, אשר בשל מיקומם אינם מתאימים לכל תעלת אוזן ולכל ירידת שמיעה, ולא ניתן למקם על גביהם מיקרופונים כיווניים ופונקציות נוספות.

מכשיר שמיעה בתוך האוזן

מכשיר ITC מתוך הקטלוג – Muse 2400

(ITC (In-The-Canal

מכשירים בתעלה. מכשירי שמיעה קטנים הנמצאים בתעלת האוזן וחלקם החיצוני יכול להכיל חלקים ופונקציות נוספים כגון מיקרופונים כיווניים, כפתור ווליום, כפתור תכניות.

מכשיר שמיעה בתוך תעלת האוזן

מכשיר CIC מתוך הקטלוג – Muse 2000

באודיו מדיק תמצאו מגוון מכשירים של חברת Resound וחברת Starkey שהן חברות המתקדמות ביותר בתחום.

תכונות וטכנולוגיות של מכשירי שמיעה

הטכנולוגיות במכשירי השמיעה הן מגוונות. מכשירי שמיעה קטנים אינם בהכרח מכשירים משוכללים יותר מאלה הגדולים מהם. לעתים קרובות, ההפך הוא הנכון: יש אפשרות טובה יותר להכליל חלקים, טכנולוגיות ומתגים נוספים במכשירים מעט יותר גדולים.

טכנולוגיות מתקדמות מקנות להם יכולות מגוונות הניתנות, בדרגה כזו או אחרת, להתאמה אישית בהתאם לצורכי המשתמשים. לפניכם ריכוז של התכונות העיקריות שעשויות להימצא:

סינון רעשים והנחתתם (Noise Reduction)

מנגנונים אלה, כשמם כן הם, אחראים על הנמכת עוצמת הרעשים הנקלטים במיקרופונים של מכשירי השמיעה. תפקידם של מנגנונים אלה לספק נוחות שמיעה מרבית.

הנחתת רעשים

 

כיווניות (Directionality)

מטפלת בהדגשת דיבור המגיע מכיוון מסוים תוך הנמכת העצמה של שאר האותות שמגיעים מכיוונים אחרים, ובכך משפרת משמעותית את היכולת שלנו להבין את הנאמר גם על רקע רעש.

התרכזות בכיוון צליל השמיעהכיוון עוצמת הצליל

קישוריות אלחוטית (Wireless Connectivity)

באמצעות אנטנה זעירה בתוך מכשיר השמיעה ניתן לשדר אל המכשיר אותות אודיו או פקודות מאביזרים מרוחקים או טלפונים סלולריים. דרכה, המשתמש יכול ליהנות משליטה מרבית על המכשירים, תקשורת בין שני המכשירים לתיאום אופטימלי ומאיכות קולית גבוהה של שידורים מהתקנים שונים כמו מיקרופון אישי או משדר טלוויזיה. בנוסף, ניתן להשתמש באפליקציות ייעודיות במכשירי טלפון סלולריים לשליטה והוספת תכונות נוספות לחוויית השמיעה באמצעות המכשירים.

androidapple

זיהוי סביבתי (Environmental Detection)

המכשירים יודעים לזהות סביבות אקוסטיות שונות, כגון רעש, דיבור, מוזיקה ועוד, ובהתאם לכך ההגברה משתנה כדי להתאים באופן המיטבי לאותה סביבה. תכונה זו מקנה נוחות שימוש מרבית למשתמש בסיטואציות משתנות בחיי היום-יום.

נטרול צפצופים (Feedback suppression)

הופעתם של צפצופים במכשירי שמיעה מתרחשת לעתים עקב הגברה חזקה בתנאים מסוימים, כשצפצופים אלה עלולים להוות מטרד. הטכנולוגיה מיועדת לטיפול בבעיה זו.

טכנולוגיית עיבוד צלילים  (Sound Processing)

האופן שבו מכשירי השמיעה מעבדים את הצליל הנקלט במיקרופונים לאות דיגיטלי, ולאחר מכן מתרגמים אותו בחזרה לרמקולים של המכשירים כאות קולי; טכנולוגיה זו אחראית, בין היתר לאיכות הצליל של מכשירי השמיעה.
עיבוד צלילים

זיהוי סביבות אקוסטיות (Environmental Detection)

היכולת לזהות באיזו סוג סביבה אנו נמצאים (שקט, רעש, דיבור ברעש, רוח וכדומה), ובהתאם לכך לבצע את ההתאמות המיטביות במכשירי השמיעה. תכונה זו מאפשרת "תפירת חליפת הגברה" אוטומטית ומותאמת אישית לכל משתמש.

טכנולוגיות פתוחות (Open Fitting)

 • – התאמה של מכשיר שמיעה כך שתעלת האוזן תוכל להישאר פתוחה יחסית למעבר צלילים אליה וממנה. מצריכה התייחסות ממוקדת להגברה יעילה בעיקר בתדירויות הגבוהות.
 • – הנמכת רעשי רוח
 • – נטרול הדהוד
 • – מניעת אי נוחות כתוצאה מרעשי פתע חזקים
 • – ערוצים ורצועות תדירות

מאפשרים גמישות לכיוון עדין ומדויק יותר של מכשירי השמיעה, ותומכים ביכולות של מנגנונים אחרים.

אל תתנו לכמות הערוצים לבלבל אתכם! מספר הערוצים אינו נמנה עם התכונות החשובות ביותר במכשירי שמיעה.

תדירות

בעצם, מה כל זה אומר לי? אינכם חייבים להתמצא ברזיה של כל תכונה ותכונה, לשם כך קיימים מכוני שמיעה ואנשי המקצוע עימם נפגשתם או תיפגשו. הם מצויים בנבכי הטכנולוגיות ויודעים להמליץ בפניכם על סוגי המכשירים שעשויים להתאים לכם.
ניתן גם לקבוע בדיקת שמיעה בסניף הקרוב לאזור מגוריכם.

עצם שילובה של תכונה מסוימת במכשיר שמיעה אינו מעיד על איכותה של התכונה. לדוגמה, אם קיימת תכונה של הנחתת רעשים, הנמכת הרעשים יכולה להיות באיכות גבוהה ביותר, באיכות טובה או באיכות בינונית. חשוב להבין כי, רק השילוב בין כמות התכונות המצויות במכשיר לבין איכותן הטכנולוגית הוא שקובע את רמת התחכום הכללית של מכשיר שמיעה מדגם מסוים. במילים אחרות, ככל שיש יותר תכונות במכשיר, וככל שאיכותן של אותן תכונות גבוהה יותר – כך הינו מתוחכם יותר.

מאמרים מומלצים...

מכשירי שמיעה לילדים ותינוקות מותגים מוכרים של מכשירי שמיעה עזרי שמיעה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: