נגישות

תפקידיה של מערכת השמיעה הם לקלוט את הקולות מסביבנו באופן מיטבי ולתרגמם לתחושה שמיעתית.

איך אנחנו שומעים

חוש השמיעה הוא אחד החושים החשובים ביותר של האדם. הוא מאפשר לנו לתקשר עם העולם שמסביבנו, לפתח קשרים, ללמוד ולהבין אחרים. חוש השמיעה פעיל 24 שעות ביממה, גם כאשר אנו ישנים.

מערכת השמיעה שלנו מחולקת לשלושה חלקים מרכזיים: האוזן החיצונית (שכוללת גם את האפרכסת ותעלת האוזן), האוזן התיכונה (האמצעית) והאוזן הפנימית.

מבנה האוזן

 האוזן החיצונית

האוזן החיצונית מורכבת מהאפרכסת שתפקידה העיקרי לכנס את הקול ביעילות אל עור התוף. תפקיד נוסף של האוזן החיצונית הוא שמירה על שלמות עור התוף והבטחת מעבר נקי של הקול אל עור התוף. בניגוד לבעלי חיים מסוימים כמו ארנבות, האפרכסת של בני האדם היא קבועה ואינה ניתנת לתזוזה בכיוון מסוים. בהמשך לאפרכסת מצויה תעלת האוזן המוליכה את הקול אל עור התוף. תעלת האוזן בנויה כמין תיבת תהודה המגבירה תדירויות מסוימות של גלי הקול ועל-ידי כך מסייעת בהבנת הדיבור. עור התוף מפריד בין האוזן החיצונית לבין האוזן התיכונה. עור התוף הינו קרום מתוח אשר גלי הקול המכים בו מרעידים אותו.

האוזן התיכונה

לצידו הפנימי של עור התוף מחוברת עצם קטנה אליה מחוברות שתי עצמות קטנות נוספות. אלה הן העצמות הקטנות ביותר בגוף האדם המכונות עצמות השמע. רעידות עור התוף מניעות את עצמות השמע במעין תנועת בוכנה. תפקידן של עצמות השמע הוא הגברה והעברה יעילה של גלי הקול כתנועה מכאנית. העצם האחרונה בשרשרת עצמות השמע מחוברת אל הקוכלאה (השבלול). 

האוזן הפנימית

הקוכלאה הוא אבר דמוי שבלול המהווה יחד עם אבר שיווי המשקל את עיקר האוזן הפנימית. בתוך הקוכלאה מצוי נוזל. בנוזל זה נוצרות תנודות על-ידי אחת מעצמות השמע. תנודות אלה של הקוכלאה מניעות תאי שערות מיקרוסקופיות היוצרים אות עצבי (חשמלי). תאי שערות אלה מתמירים את האנרגיה המכאנית של הקול לאנרגיה חשמלית. עיקר הפגיעה בליקוי שמיעה עצבי הינה בהרס של התאים עליהם מצויות השערות ובקשרים העצביים. ככלל, כאשר התאים או הקשרים העצביים נהרסים – לא ניתן לתקן זאת, והנזק הוא בלתי הפיך. האות החשמלי הנוצר מועבר באמצעות תאי העצב אל המוח ושם הוא עובר עיבוד נוסף לכדי מה שאנו חשים כשמיעה. 

מהו הקול?

לקול מספר תפקידים חשובים:

תקשורת – הוא משמש אותנו לתקשר בינינו לבין סביבתנו. היעדר תקשורת טובה עלול לפגוע קשות באיכות חיי החברה שלנו.

מידע – הקול מספק לנו מידע חשוב: מה נמצא סביבנו? היכן דברים נמצאים בדיוק? מהיכן מגיעים צלילים? הוא מסייע לנו להיזהר מפני סכנות (כמו מכוניות בכביש).

הנאה – הקול מסב לנו הנאה. אנו שמחים לשמוע ילדים צוחקים. אנו נהנים להאזין למוסיקה. היעדר שמיעה טובה עלול לגרוע באופן משמעותי מאיכות חיינו.

הקול הוא גל מכאני, הנע באמצעות תנודה של האוויר (ולעתים דרך תווך אחר. לדוגמה, הקשה על עץ או ברזל), בדומה אבן נזרקת אל שלולית היא יוצרת גלים. מקור הקול יוצר תנודות או לחץ אוויר משתנה. אותו לחץ אוויר מגיע אל האוזן שלנו ומזוהה כקול.

 

 


לחצו כדי לראות כיצד פגיעת האבן במים יוצרת גלים. לחצו כדי לראות כיצד פגיעת האבן במשטח יוצרת גלי קול.

ישנם קולות חזקים וקולות שקטים. ישנם קולות גבוהים, כדוגמת זה של זמרת סופרן או ציוץ ציפורים; וקולות נמוכים, כדוגמת רעש מנוע או קונטרה בס. ישנם הבדלים בין האופן שבו נמדד מרכיב של הקול, לבין האופן שבו אנו תופשים אותו. לדוגמא, קול המושמע בעוצמה מסוימת עלול להיות חזק מדי לאדם אחד בעוד לאדם אחר הקול נסבל.

ניתן לאפיין קול באמצעות תדירות, הנמדדת בהרץ (Hz) ועוצמה, הנמדדת בדציבל (dB).

ככל שתדירות הקול גדולה יותר אנו אומרים כי הקול גבוה יותר, וככל שתדירות הקול קטנה יותר אנו אומרים כי הקול נמוך יותר. איננו יכולים לשמוע תדירויות גבוהות מאד – מעל ל-20,000 Hz. תדירויות אלה נקראות על-קוליות. איננו יכולים לשמוע תדירויות נמוכות מאד – מתחת ל-20 Hz (ייתכן ונרגיש אותן כרעידות). תדירויות אלה נקראות תת-קוליות.

 

לחצו כדי לשמוע קול בתדירות נמוכה (מכונית). לחצו כדי לשמוע קול בתדירות גבוהה (טלפון)

דציבל היא מידה המחושבת באופן לוגריתמי. משמעות הדבר היא כי כל שינוי של דציבל אחד משקף שינוי של פי עשרה בעוצמה. לפניכם כמה דוגמאות לעוצמות שונות בעולמנו:

עוצמת קול צלילים שונים

עוצמת הקול של מטוס סילון מנמיך טוס הינה כ-140  dB

 

עוצמת הקול של הופעת רוק הינה כ-110-120  dB

 

עוצמת הקול של שיחה רגילה הינה כ-55-65  dB

 

עוצמת הקול של עלים מרשרשים ברוח הינה כ-20-25  dB

 

 

 בדרך כלל אנו מרגישים אי נוחות כאשר עוצמת הקול עולה על 120 dB בתמונה תוכלו לראות את עוצמת הקול המאפיינת מצבים שונים.

כאשר עוצמת הקול עולה על  dB 80-90ובמיוחד כאשר אנו חשופים לעוצמה כזו לאורך זמן ממושך יחסית, עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לשמיעה שלנו. חשיפה לעוצמת קול של כ-110-120 dB (הופעת רוק) במשך כשלוש שעות ומעלה עלולה לגרום לנו נזק בלתי הפיך.

כששמיעתנו נפגעת, המשמעות היא כי יכולתנו לשמוע תדירויות מסוימות בעוצמות מסוימות פוחתת. לדוגמה, אם אנו סובלים מירידה בשמיעה בתדירויות הגבוהות ייתכן ונצטרך להגביר את העוצמה של צלצול הטלפון על-מנת לשמוע את הצלצול.

במקרים מסוימים כדאי להשתמש במכשירי שמיעה ע”מ למנוע פגיעה מתמשכת.

 

מאמרים מומלצים...

מחירים של מכשירי שמיעה מה זה אודיוגרמה? בדיקת BERA | בדיקת ברה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: