נגישות

כל הורה מכיר את התופעה של ילדים שאינם מקשיבים לנאמר להם, זהו חלק טבעי מהיחסים בין הורים לילדים, אך כמובן שישנם מקרים בהם הילד אנו מקשיב מכיוון שבאמת אינו שומע היטב. תופעות של ירידה בשמיעה אצל ילדים ובעיות שמיעה בילדים הן נפוצות יחסית, כאשר חשוב מאוד לשים לב, לזהות את התסמינים, לבצע בדיקת שמיעה ולטפל בבעיה בהקדם באופן המתאים ביותר. המאמר הבא ינסה לתת לכם טיפים כיצד לזהות סימנים לכך שהילד סובל מירידה בשמיעה. הרוב המוחלט של המקרים בהם יש ירידה בשמיעה אצל ילדים הוא כתוצאה מהצטברות של נוזלים באוזניים. תופעה זו ניתנת לטיפול רפואי/תרופתי וחולפת במרבית
המקרים בגילאי 9-10.

לןגד1-(1)

יש משמעות רבה לגילוי מוקדם ובעקבותיו אבחון מדויק ותחילת הטיפול המתאים – גילוי וטיפול מוקדמים בהחלט יכולים למנוע הידרדרות של מצב השמיעה של הילד ולאפשר לו או לה חיים יותר קלים ומלאים. השמיעה משחקת תפקיד מהותי בלמידת שפה ויכולת דיבור, וכמו כן היא מהותית לכישורים חברתיים, תהליכי למידה וכן הלאה. בהתאם לסוג הירידה בשמיעה של הילד (הולכתית או עצבית למשל) ניתן להתאים טיפול מתאים כגון התאמה מכשירי שמיעה או טיפול רפואי רלוונטי.

סימנים אפשריים לירידה בשמיעה אצל תינוקות

תינוק לא יכול להגיד לכם שאינו שומע טוב ואין לתינוקות כמובן יכולת דיבור שיכולה להעיד על בעיית שמיעה. לכן יש לשים לב לסימנים הבאים – המגיעים יחדיו או באופן מובהק של אחד התסמינים:

 • כאשר התינוק אינו נבהל כלל מרעשים חזקים ופתאומיים.
 • התינוק אינו מתעורר במקרים של רעש פתאומי חזק.
 • כאשר תינוק בן 4-6 חודשים אינו מחפש את מקור הרעש כאשר זה נשמע.
 • כאשר תינוק בן 10-12 חודשים מפיק רק צלילים מעטים ובסיסיים.

סימנים אפשריים לירידה בשמיעה אצל פעוטות

פעוטות מתחילים לגלות את השפה ולנסות להעשיר את יכולות הדיבור שלהם, לכן התפתחות איטית במובן זה או סימנים מובהקים של קשיים בדיבור עשויים להיות תוצאה של ירידה בשמיעה אצל הילד. בסביבות גיל שנה הפעוטות אמורים להתחיל לנסות להגיד “אימא” או “אבא” ולנסות לחזור על מילים שונות, חוסר יכולת זו עשוי להעיד על קשיי שמיעה. כמו כן, בגילאים אלו (1-3 שנים) הילד אמור להגיב לשאלות פשוטות, להעשיר בצורה מהירה יחסית את אוצר המילים שלו ולשפר את דיבור כך שהוא הופך ליותר ויותר מובן – סימנים של קושי בתחומים אלו או איטיות מסוימת עשויים להצביע על לקות שמיעה מסוימת.

 ירידה בשמיעה אצל ילדים גדולים יותר

אצל ילדים גדולים יותר באופן כללי קל יותר לזהות סימנים של ירידה בשמיעה. מקרים כגון דלקות אוזניים חוזרות ונשנות וקשיי שמיעה ניכרים למשל, תלונות תדירות על כאבים או צלצולים באוזניים, יכולת דיבור פחותה מהנורמה וכמובן סימנים ברורים וקבועים של קושי בשמיעה (בלימודים, של שיחות, של הטלוויזיה וכיוצא באלו) – כל אלו עשויים להצביע על ירידה בשמיעה ועל צורך בהמשך בדיקות וטיפול.

מיד כשמתעורר החשש כי הילד סובל מירידה בשמיעה, יש לפנות לרופא אף אוזן גרון להמשך אבחון וטיפול. הרופא עשוי לשלוח את הילד לבצע בדיקת שמיעה במכון שמיעה מקצועי על-מנת לאבחן האם קיימת ירידה בשמיעה, ואם כן – מהם מאפיינה וחומרתה. בדיקת השמיעה אינה כרוכה באי נעימות או כאב לילד. בהתאם לתוצאות האבחון – יוחלט על המשך הטיפול הנדרש בהתאם לתוצאות האבחון – יוחלט על המשך הטיפול הנדרש.

מאמרים מומלצים...

בדיקת BERA | בדיקת ברה למה חשוב לטפל במהירות בבעיות שמיעה איך מנקים מכשיר שמיעה בקלות?

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: