נגישות

הסטטיסטיקה בעולם המערבי קובעת כי באחת או שתי לידות מתוך אלף ייוולד ילד לקוי שמיעה. מקור הליקוי השמיעתי נובע משתי סיבות עיקריות: גנטיקה וסיבוכים הקשורים להריון וללידה. למרות שבמבט ראשון נראה כי לא מדובר בשכיחות גבוהה, עדיין מדובר בילדים רבים מאד הסובלים מליקוי שמיעה. מרביתם של הילדים לקויי השמיעה יעשו שימוש במכשירי שמיעה.

הבשורה להורים כי ילדם לקוי שמיעה וכי הוא זקוק למכשירי שמיעה לצורך שיקום שמיעתו, אינה קלה, ולעתים מדובר בהתמודדות לא פשוטה. חלק מהתמודדות נובע מהגילוי עצמו והחששות לעתיד, וחלק ממנה קשור לתהליך עצמו: האבחון, התאמת מכשירי שמיעה במכון השמיעה והרכבת מכשירי שמיעה על-ידי הילד באופן סדיר.

ילדים עם מכשירי שמיעה

כל מה שצריך לדעת על התופעה של ירידה בשמיעה

ירידה בשמיעה נחשבת כבר שנים לאחת מן הלקויות החושיות הנפוצות והמשמעותיות ביותר. לקות זו משפיעה על איכות חיינו. ירידה בשמיעה מתבטאת בפגיעה ביכולת הקליטה והפיענוח של קולות וצלילים מסוגים שונים. פגיעה זו נובעת מליקוי כזה או אחר במערכת השמיעה עצמה. ישנם שני סוגים עיקריים של ירידה בשמיעה: ירידת שמיעה הולכתית, ליקוי אשר נגרם כתוצאה משיבוש בהולכת הקול באיזור האוזן החיצונית או התיכונה. ירידה זו יכולה להיות זמנית או קבועה. לעתים, ניתן לטפל בירידה זו באמצעות מתן טיפול רפואי ייעודי או לשפר את השמיעה באמצעות הרכבת מכשירי שמיעה המותאם במכוני שמיעה.

סוג שני של ליקוי וירידה בשמיעה הינו של ירידת שמיעה עצבית-חישתית (ירידת שמיעה סנסוריניאורלית), ליקוי אשר נגרם כתוצאה מליקוי בחלק העצבי של מערכת השמיעה. לרוב, ליקוי זה נגרם כתוצאה מחשיפה לרעשים, גיל מתקדם, ליקוי מתקדם, גנטיקה ועוד. לשיפור הירידה בשמיעה מסוג זה ניתן להרכיב מכשירי שמיעה המותאמים במכוני שמיעה. בגילאים צעירים יותר – תינוקות וילדים – לירידה בשמיעה יש השפעה שלילית גם על ההתפתחות התקינה של הילד מבחינת רכישת שפה, דימוי עצמי, התפתחות חברתית וכדומה.

איך להתמודד עם סירוב של ילד להרכיב מכשירי שמיעה

הרכבת מכשירי שמיעה לילדים לקויי שמיעה הינה כאמור חיונית ומשפיעה רבות על היבטים רבים בחיי הילדים. ללא הרכבת מכשירי שמיעה, כאשר מומלץ על הרכבתם, עלול לחול נסיגה או עצירה בחלק מההיבטים של התפתחות הילד. לעתים, עלול הילד מסיבות שונות: נוחות, בושה וכדומה לסרב להרכיב מכשירי שמיעה. כמובן, שככל שההפנמה והקבלה של ההורים יהיו עמוקות יותר ויופנמו בשלב מוקדם יותר, הדבר ישפיע באופן מכריע על נכונותו של הילד להרכיב מכשירי שמיעה. אם ההורים ישדרו אף הם תחושות של הסתרה ובושה, אין ספק כי הדבר יחלחל גם אל הילד וישפיע על נכונותו להרכיב מכשירי שמיעה.

לא פחות חשוב הוא ביצוע האבחון והתאמת מכשירי שמיעה במכון שמיעה מקצועי ובעל ניסיון בתחום, החל מבדיקת שמיעה המותאמת לתינוקות וילדים ומבוצעת בצורה נעימה וידידותית ביותר לילד; מתן הסבר כולל ומלא (אפילו לילד עצמו אם הוא מגלה בגרות מספקת) אודות ממצאי בדיקת השמיעה, אשר מצביעה על הנתונים המדויקים והמוחשים ביותר על מצב השמיעה של הילד; תהליך התאמה של מכשיר השמיעה אשר שם במרכזו את הילד תוך כדי בירור העדפותיו הברורות מבחינת מראה המכשיר, אורח החיים של הילד, תפעול המכשיר ועוד. כל אלה, עשויים לסייע לכם כהורים בתהליך השכנוע של הילד להרכיב מכשירי שמיעה באופן סדיר.

מאמרים מומלצים...

סימנים לירידה בשמיעה איך לבחור מכון שמיעה כבדי שמיעה – דרכי טיפול והתמודדות

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: