נגישות

אצל מי עלולות להופיע לקות שמיעה?

תופעות של ירידה בשמיעה הינן נפוצות מאוד בקרב האוכלוסייה, כאשר הן מתרחשות אצל כלל שכבות האוכלוסייה, מילדים ועד קשישים. ישנם סוגים שונים של תופעות ירידה בשמיעה וגורמים שונים המשפיעים על הבעיה, כמו כן ישנם כיום מגוון פתרונות רפואיים וטכנולוגיים המסייעים באופן משמעותי לסובלים מירידה בשמיעה. אך מעבר לאבחון נכון של מהות הבעיה ויישום נכון של הטיפול / עזרי השמיעה האופטימליים, עבור אלו הסובלים מבעיות שמיעה חשוב להבין מה מוגדר כלקות שמיעה בישראל. ההגדרה של מהי לקות שמיעה היא חשובה הן לצורכי ההגדרה הנכונה מטעם מוסדות המדינה ומול גורמים שונים והן בהבנה כיצד ניתן להתמודד בצורה היעילה ביותר.

מהי לקות שמיעה

לקות שמיעה מסווגת תחת הקטגוריה של לקויות חושיות, קרי מוגבלות מסוימת בחוש השמיעה ובשונה למשל ממוגבלות קוגניטיבית, תנועתיות או נפשיות. קטגוריות אלו מתארות חלוקה כללית וגסה, חלוקה המיועדת בעיקר לגורמים הרשמיים ולנותני שירותי סיוע לאנשים עם לקויות למשל.

אופן ביטוי הלקות

ירידה בשמיעה יכולה כאמור לנבוע מכמה גורמים שונים ולהתבטא באופן סימפטומטי שונה מאדם לאדם. אך כאשר אנו עוסקים בהגדרה של מהי בכלל לקות שמיעה חשוב להבין כיצד הלקות מתבטאת וכיצד הגורמים הרשמיים מגדירים את ביטוי הלקות. ההגדרות הבינלאומיות המקובלות כיום מתייחסות אל הלקות – לקות שמיעה ושלל לקווית אחרות לצורך העניין – בחלוקה לשלושה מצבי לקות בסיסיים:

 • אפיון רפואי – "אי שלמות", כאשר הכוונה היא התבטאות שנקבעה באופן רפואי ואשר פוגמת בתפקוד התקין ביחס לממוצע באוכלוסייה הכללית.
 • הגבלה בפעילות – כאשר  אי השלמות מהסעיף הקודם פוגעת באדם להשתתף בפעילויות שונות בחיים ובסביבה.
 • מניעת פעילות / השתתפות – כאשר אי השלמות לא רק פוגעת ביכולת להשתתף בפעילויות אלא ממש מונעת מהאדם להתנהל בתפקידו החברתי הבסיסי – למשל ילדים שלא יכולים ללמוד "כרגיל" או מבוגרים שלא יכולים להתפרנס "כרגיל".

בהקשר של לקות שמיעה, בהחלט ישנם מצבים בהם תופעה של ירידה בשמיעה היא תוצאה של בעיה רפואית כזו או אחרת ואותה ירידה ביכולת השמיעה פוגמת בתפקוד התקין והשגרתי של אותו אדם.

ההגדרה הכללית של המוסד לביטוח לאומי

לאחר בחינת הגדרת הלקות באופן בינלאומי, חשוב לרדת ברזולוציה להגדרות הרשמיות והכלליות של המוסד לביטוח לאומי – הארגון הממשלתי הרשמי האחראי על קביעת שיעורי נכות לאוכלוסייה ומתן הזכויות הרפואיות והכלכליות המתאימות בהתאם. הביטוח הלאומי מגדיר לקות שמיעה וכל לקות/נכות אחרת כמגבלה בתפקוד פיזי או נפשי עקב מום מולד או פגיעה כלשהי (כולל כמובן מחלות, טראומה וכן הלאה).הביטוח הלאומי צריך להגדיר את מהותה של לקות שמיעה ואת מידת ההגבלה על החיים על מנת לקבוע אחוזי נכות ובהתאם זכויות מסוימות של האדם.

 

מכשירי שמיעה לשיפור לקות השמיעה

מכשירי שמיעה לשיפור לקות השמיעה

מה צריך לדעת?

לבסוף, כאשר מדובר על ההגדרה של מהי לקות שמיעה, הכוונה הבסיסית היא אבדן חלקי עד מלא של יכולת השמיעה. כאשר ההגדרה של לקות כוללת מכלול של תופעות ירידה בשמיעה- הן מבחינת מידת הירידה ביכולת השמיעה והן מבחינת הגורמים והסימפטומים בפועל. כך חירשות מוגדרת כמובן כלקות שמיעה אך גם ביכולת להבין מילים (פגיעה בעיבוד המידע הקולי) למשל יכולה בהחלט להיחשב לקות. חשוב להיוועץ עם גורמי מקצוע מוסמכים, לעבור את הבדיקות המתאימות ולהתנהל נכון מול הגורמים הרלוונטיים השונים.

ניתן להתחיל בבדיקת שמיעה באחד ממכוני השמיעה המקצועיים של אודיו מדיק ולהמשיך ע"פ תוצאות הבדיקה והמלצת הגורם המקצועי.

מאמרים מומלצים...

עזרי שמיעה רגע לפני שרוכשים מכשיר שמיעה סוללות למכשירי שמיעה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשרו עכשיו
    צרו קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: