נגישות

חשיבות ביצוע בדיקת שמיעה לתינוקות

בדיקת שמיעה לתינוקות כוללת כמה אפשרויות לביצוע הבדיקה, כאשר באופן כללי מדובר על בדיקות מהירות, פשוטות וללא כאב או אי נוחות לתינוק. בדיקת שמיעה כזו מבוצעת כבר בבית החולים לאחר הלידה ובהחלט ניתן לבצע בדיקות מעקב או בדיקות נוספות במסגרת מכוני שמיעה מוסמכים. כיממה או שתיים לאחר הלידה תיערך בדיקת סקירה לבירור האם יש בעיה בשמיעתו של הרך שאך זה נולד. אם הבדיקה מראה על תוצאה חיובית, ייערכו בהשמך בדיקות נוספות לאבחון האם קיימת בעיה, מהם מאפיינה ומה מידת חומרתה.

חשוב לדעת כי רק אחד עד שני ילדים מתוך כ-1,000 נולדים עם ליקוי שמיעה בדרגה כזו או אחרת.

חשיבות האיתור המוקדם

כמו בנושאים רפואיים והתפתחותיים רבים אחרים, גם לגבי שמיעה אי אפשר להדגיש יתר על המידה את חשיבות של גילוי ואיתור מוקדמים של הבעיה. במקרים של פגם שמיעה מולד או בעיה אחרת המובילה לירידה בשמיעה אצל ילדים, איתור ואבחון מוקדם יכולים ללא ספק לאפשר לצוותים המקצועיים והרפואיים לתקן את מקור הבעיה ו/או למנוע המשך התדרדרות. ביצוע של בדיקת שמיעה עוד כאשר הילד תינוק מאפשר לזהות את מהות הבעיה ולהתאים טיפול מתאים או דרך התנהלות נכונה אפילו אם מדובר על לקוח שמיעה בלתי הפיכה – כך ניתן לאפשר עד כמה שניתן חיים מלאים ומתאימים לילדים בעלי לקויות שמיעה.

ישנם אינספור מקרים בהם איתור מוקדם של בעיית השמיעה אפשר תיקון הבעיה ומתן אפשרות לילדים אלו לנהל חיים מלאים ועשירים ללא כל בעיות שמיעה מיוחדות. רק מעקב צמוד ושגרתי אחר שמיעת התינוק מבטיח לכם כהורים שאתם מיודעים לגבי שמיעתו וכי תוכלו לבצע את ההחלטות הנכונות בזמן אמת.

בעיות שמיעה מולדות או התפתחותיות

בעיות שמיעה אצל ילדים יכולות להיות מולדות והן יכולות להתפתח אחרי הלידה, כאשר הן יהיו בעלות אופי הולכתי או עצבי או שילוב של השניים. לכן יש חשיבות לביצוע בדיקות שמיעה אצל תינוקות בימים הראשונים אחרי הלידה, אך כמו כן יש חשיבות רבה לביצוע מעקב שוטף גם בחודשים הראשונים לאחר הלידה. תינוק יכול להציג שמיעה תקינה לחלוטין בעת הבדיקה במחלקת היולדות בביה”ח, אך לאחר כמה חודשים לפתח בעיות שמיעה מסיבות כאלו ואחרות.

בדיקת שמיעה לתינוקות הינה חשובה ודחופה יותר כאשר מוצגים סימנים לירידה בשמיעה (למשל חוסר תגובה לרעשים חזקים, המשך שינה גם לאחר רעש חזק ופתאומי וכיוצא וכדומה).

לסיכום: חשוב מאוד לבצע בדיקות שמיעה לתינוקות בסמוך (יממה או שתיים) לאחר הלידה, ובמידת הצורך להמשיך בבירור. הידע הרפואי והמקצועי היום במכוני שמיעה ובקופות החולים מאפשר בדיקות איכותיות ומדויקות והענקת הטיפול האופטימאלי בהתאם למצב.

מאמרים מומלצים...

מכשירי שמיעה לילדים ותינוקות איך מתאימים מכשיר שמיעה בדיקת שמיעה לתינוקות וילדים

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: