נגישות

כיום, ידוע כי רעש הינו מפגע לכל דבר ועניין, ולא בכדי קיימת אליו התייחסות מפורשות בחוק ובתקנות מיוחדות במסגרת מניעת מפגעים. אולם מעבר להיותו של הרעש מטרד, במקרים רבים הוא מהווה סיכון של ממש גם עבור איכות השמיעה.

צפו בריאיון עם גלית וייס, קלינאית תקשורת באודיו מדיק, המסבירה על הקשר בין חשיפה לרעש וירידה בשמיעה:

אז מהן הסכנות בחשיפה לרעש?

בשונה מזיהומי אוויר למשל, שפעמים רבות מתבטאים בריח, עכירות האוויר וכד’, או חשיפה לחומרים מסוכנים השורפים, גורמים לגרד או לפריחה על העור לעיתים קרובות, הרעש הוא מעין מפגע “בלתי נראה”. חשיפה לרעש, בייחוד כשהיא נעשית באופן יומיומי, לרבות במקום העבודה, איננה כואבת, אינה תמיד גורמת לנזק מידי וכמובן שאינה נראית. במילים אחרות, לא תמיד יהיה לנו קל לזהות את הפגיעה מן הרעש.

לכן, חשוב להבין כי חשיפה ממושכת או אפילו חד פעמית לרעש מסוכן איננה פוגעת רק בשמיעה עצמה, אלא גם עלולה לגרום לטנטון המתבטא לעתים ב”שמיעה” של מעין צלצולים או זמזומים בלתי פוסקים באוזניים. לעתים, הטנטון עלול לפגוע באיכות חייו של אדם הסובל ממנו, ובכלל זה מבעיות בריכוז ובשינה. חשוב לזכור, כי חשיפה לרעש או קולות ברמות מזיקות, עלולה לגרום לאובדן שמיעה זמני או קבוע.

כיצד נוכל להגן על עצמנו מפני רעש?

דרך ראשונה היא זיהוי מוקדם של מקורות הרעש והגנה מהם. באשר למקומות עבודה, קיימים פתרונות רבים שיכולים לצמצם את מידת הרעש בחללים שונים, או לסייע בהפחתת הרעש על ידי שיפור האקוסטיקה של המקום. אנשים פרטיים תמיד יכולים בנוסף להשתמש בציוד מגן כמו אטמי אוזניים ועוד. שנית, יש לשמור על הכלל הבסיסי לצמצום זמן החשיפה שלנו לרעש. כלומר אם אנו נחשפים לרעש חזק, יהיה עלינו לצמצם ככל הניתן את זמן החשיפה אליו.

כשמדובר בילדים, יש להישמר מפני שמיעה בקול מוגבר מאוד באוזניות או דרך כל מכשיר אחר (ויש לשמור תמיד על עוצמת הרעש המותרת). בנוסף וכמובן במידה שהילדים גדולים מספיק ובוגרים, חשוב לשתף אותם בסכנות הכרוכות בשמיעת קולות חזקים מדי, כדי לפתח אצלם תחושת אחריות אישית.

ומה עושים אם יש חשש לפגיעה?

במקרה כזה, יש לגשת לרופא אף אוזן וגרון על-מנת לבדוק ולשלול קיומן של תופעות קליניות אחרות.  לאחר מכן, יש לגשת למכון שמיעה לביצוע בדיקת שמיעה מקיפה. חשוב לציין שגילוי מוקדם של פגיעה בשמיעה כתוצאה מרעש יכול לתרום ליכולות שיקום השמיעה. כמו כן, במידה יש ליקוי שניתן לשפרו באמצעות שימוש במכשירי שמיעה, חשוב לבחור אנשי מקצוע שיתאים לכם את מכשירי השמיעה המתאימים והטובים ביותר, המסייעים לשיפור איכות החיים לאחר הפגיעה. הצוות שלנו באודיו מדיק יבחן את בדיקות השמיעה שביצעתם ואת ההיסטוריה השמיעתית שלכם ובמידת הצורך יתאים לכם פתרון מותאם אישית לצרכיכם.

מאמרים מומלצים...

הקשר בין שמיעה לתפקוד קוגניטיבי טינטון (טיניטוס) – בעיית צפצופים באוזניים מכשירי שמיעה קטנים – פתרון קטן לבעיה גדולה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: