נגישות

התינוק שלכם מגיב לגירויים ויזואליים אך לא מסתובב כאשר אתם קוראים בשמו? הילד שלכם מהופנט לטלויזיה ומתעלם כאשר אתם קוראים לו לבוא לאכול? יתכן ומדובר בתופעה חולפת שמקורה במקרים רבים בהצטברות נוזלים באוזניים, בחוסר ריכוז או בעיכוב קל, אך יתכן ומדובר בבעיית שמיעה כלשהי, כזו שאיתור מוקדם שלה וטיפול מהיר בה יכול לעשות את כל ההבדל.

למרות שבכל בית חולים מבצעים בדיקת שמיעה לתינוק שנולד, אין בכך כל הבטחה לעתיד השמיעה של התינוק או הילד. בעיות שמיעה יכולות להתפתח בגיל מאוחר יותר, או להיות כאלה אותן ניתן לפספס בבדיקה זריזה בבית החולים. אם אתם נתקלים במצבים כמו אלו שצוינו מעלה, ומרגישים כי התינוק או הילד לא מגיב אליכם בצורה הצפויה, מומלץ לבצע בדיקת שמיעה בהקדם על מנת לאבחן את הבעיה ולאתר את אופן הטיפול הנכון ביותר עבורה.

בדיקת שמיעה לתינוקות וילדים

 

איך מתבצעת בדיקת שמיעה לתינוקות?

אם תינוקכם הציג את אחד מהסימנים מעלה, מומלץ בכל מקרה לעבור בדיקת שמיעה לתינוקות על מנת לאבחן במדויק את הבעיה, או לשלול אותה. בגיל כמה שבועות או חודשים הבדיקה המתבצעת תכלול השמעת קולות של רעשנים או פעמון ובחינת תגובות התינוק ואם הן מתאימות לתגובות הסטנדרטיות של תינוק בגיל כזה. בגיל שנה ומעלה הבדיקות מתבצעות בחדר אטום בו יושב התינוק על הורה ומשני צידיו רמקולים המשמיעים צלילים וקריאות מימין או משמאל. בתהליך זה נבדקות תגובות הילד והסיבוב שהוא מבצע אל עבר הצד ממנו בוקע הקול.

איך מתבצעת בדיקת שמיעה לילדים?

בדיקת שמיעה לילדים בגיל מבוגר יותר, לרוב מעל גיל שנתיים, נערכת בחדר בדיקות ומכילה מבדקים המבקשים מהילד להרים או להתייחס לחפצים בחדר, לאפיין תמונות או לבצע פעולות שונות כאשר נשמע צליל בחדר.

זיהוי הסימנים המקדימים לבעיות שמיעה אצל ילדים ותינוקות

לא כל מקרה של ילד שאינו מגיב כצפוי מצביע על בעיית שמיעה, אך הנה כמה סימנים שעליכם להיות ערים אליהם:

* ילדכם מיום היוולדו עד גיל חצי שנה אינו נבהל או מגיב לשמע רעש חזק כמו נפילה או טריקת דלת.

* ילדכם בין גיל חצי שנה לשנה אינו מסובב אליכם את ראשו כאשר אתם קוראים לו.

* ילדכם אינו ממלמל או משמיע קולות כלל, אינו מגיב לדיבור אם הדובר לא נמצא אתו בקשר עין.

* ילדכם בין גיל שנה לשנתיים ואינו אומר מילים ראשונות או מפתח שפה, ולקראת גיל שנתיים אינו מתחיל לצרף צמדי מילים לכדי משפטים קצרים.

* ילדכם מעל גיל שנתיים ואינו מפגין התפתחות שפה רצויה, קשה להבין אותו או מבקש מכם שתחזרו על דבריכם לעתים תכופות.

זכרו, בדיקה ואיתור מוקדם של המצב, יכול להבטיח לילדכם את הטיפול הטוב ביותר באמצעות זיהוי מקור הבעיה ותיקונו או עצירת ההידרדרות בשלב מוקדם.

 

מאמרים מומלצים...

מדוע חשוב לבצע בדיקת שמיעה לתינוקות לקות שמיעה בגיל ההתבגרות למה חשוב לטפל במהירות בבעיות שמיעה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: