נגישות

חוש השמיעה הוא דומיננטי ומשמעותי בהכרת העולם וההתמצאות בו. כאשר חשים ירידה בשמיעה, כדאי לבצע בדיקות שונות על מנת לברר האם באמת קיימת ירידה בשמיעה ומהו מקורה. בין מערך הבדיקות העומד לרשות הרופא וקלינאי התקשורת, כמו בדיקת שמיעה וטימפנומטריה, נמצאת בדיקת רפלקס אקוסטי, בעזרתה ניתן לבדוק תקינות תפקודם של חלקים מסוימים במערכת השמיעה.

בדיקת רפלקס אקוסטי

מהו רפלקס אקוסטי?

רפלקס אקוסטי הוא תגובה בלתי רצונית, של שרירים מסוימים באוזן התיכונה. הרפלקס האקוסטי מסייע להגן על האוזן ועל השמיעה מפני גירויים אקוסטיים בעוצמה גבוהה וחזקה מדי, אשר עשויים להיות בלתי נעימים ואף מזיקים.

באופן רגיל הרפלקס נוכח כאשר ניתן לאוזן גירוי אקוסטי (שמיעתי) בעוצמה חזקה מאד, שרירים באוזן התיכונה מתכווצים ובכך יוצרים הפחתה של האנרגיה התנודתית המתקבלת באוזן החיצונית ועוברת ממנה אל האוזן הפנימית.

מהי בדיקת רפלקס אקוסטי?

בדיקת הרפלקס האקוסטי מתבצעת באמצעות מכשיר הטימפנומטר. זהו מכשיר אשר, בין היתר, בודק את תנודות עור התוף על ידי הפעלת לחץ ברמות משתנות בתוף תעלות השמע. באמצעות מכשיר זה ניתן לאבחן מחלות ובעיות שונות הקשורות באוזן התיכונה. השימוש במכשיר זה לצורך בדיקת רפלקס אקוסטי נועד כדי להביא את תגובת הרפלקס. הממצאים של בדיקה זו מאפשרים אבחון של מחלות אוזן שונות והפרעות בשמיעה. למשל, כאשר נוכח רפלקס גם בתגובה לצלילים בעוצמה נמוכה וסבירה, ניתן לומר כי קיימת הפרעה בתפקוד המערכת. במידה והרפלקס אינו קיים כלל, ייתכן וקיימת ירידה משמעותית בשמיעה אשר מקורה במערכת העצבים.

מדוע לעבור את הבדיקה הזו?

לעיתים, על מנת לאבחן בעיות שונות המקשות על התפקוד התקין של האדם, חשוב לעבור בדיקה מהסוג הזה. מדובר בבדיקה פשוטה יחסית, אינה מזיקה וללא תופעות לוואי ולכן אם קיים חשש רציני או סבל בעקבות ירידה בשמיעה או כאבים באוזניים, מומלץ לבצע בדיקה זו.

היכן עוברים בדיקה כזו? מי מוסמך לבצע בדיקה זו?

בדיקת רפלקס אקוסטי מתבצעת בדרך כלל במכוני שמיעה מקצוענים. את הבדיקה מבצע קלינאי תקשורת מוסמך, והיא מהווה בדיקת השלמה לבדיקת שמיעה (ולא מחליפה אותה!). חשיבות הבדיקה טמונה ביכולתה לגלות רבדים נוספים שלא ניתן למצוא באמצעות בדיקות אחרות ולכן היא חיונית ומשמעותית כדי לבצע הערכה מקיפה למערכת השמע. חשוב לציין כי הבדיקה אינה פולשנית ואינה מזיקה והיא מתאימה לכל אדם בכל גיל.

מאמרים מומלצים...

ליקוי שמיעה אצל תינוקות – אבחון וטיפול כבדי שמיעה – דרכי טיפול והתמודדות טכנולוגיות אלחוטיות במכשירי שמיעה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: