נגישות

בדיקת טימפנומטריה (Tympanometry) הינה אחת מבדיקות האבחון האודיולוגי הנפוצות ביותר. מטרת הבדיקה היא לאבחן את מצב האוזן התיכונה והיענות עור התוף, שניהם שייכים בעיקרם לחלק ההולכתי של מערכת השמיעה.

בדיקת טימפנומטריה

זוהי בדיקה אובייקטיבית (כלומר, אינה תלויה בתגובותיו של הנבדק) המבוצעת על-ידי קלינאי תקשורת במכוני שמיעה והיא מהווה חלק חשוב מסט הבדיקות האודיולוגיות.

תוצאות הבדיקה עשויות ללמד את הצוות המטפל במבדק, לרבות רופא אף אוזן וגרון, בדבר מהות וחומרת הבעיה (ככל שבעיה כזו קיימת) בחלק ההולכתי של מערכת השמיעה.

בדיקה זו נפוצה מאד בקרב ילדים צעירים הסובלים בעיקר בגילאים אלה מבעיות של נוזלים באוזניים. ברוב המוחלט של המקרים, בעיות אלו חולפות עם התבגרות הילד. למרות זאת, חשוב לבצע מעקב ולהיות ערניים, מאחר שבחלק מהמקרים עלולה הבעיה להחריף ולהוות סיכון בריאותי וסיכון למערכת השמיעה. 

האוזן התיכונה

בדיקת טימפנומטריה בודקת כאמור את תקינות ויעילות מרכיבי מערכת השמע אשר נמצאים באוזן התיכונה. האוזן התיכונה כוללת מספר אברים: עור התוף ושלוש עצמות זעירות הנמצאות מאחוריו ונקראות פטיש, סדן וארכוף. תפקידה של מערכת זו היא להוליך את הקול הנאסף מהאפרכסת אל תעלת האוזן באופן יעיל אל המערכת העצבית של השמיעה.

מהלך בדיקת טימפנומטריה

בדיקת טימפנומטריה יכולה להתבצע בכל גיל ואין בה סיכונים מיוחדים, היא קלה, מהירה מאוד ולחלוטין אינה כואבת או יוצרת אי נוחות כלשהי. הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר רפואי מיוחד הנקרא טימפנומטר. הטימפנומטר משמיע צלילים בתדירויות קבועות מראש תוך כדי יצירת לחצי אוויר בתעלת האוזן.

התגובה המתקבלת חזרה ונקלטת בטימפנומטר מתורגמת לערכים מספריים ותרשים גרפי הנקרא טימפנוגרמה המבטאים, בין היתר, את היענות מערכת השמיעה ההולכתית, תקינות לחצי האוויר באוזן התיכונה ויעילות תנועת עור התוף. כמו כן, מתקבל תרשים גרפי הנקרא טימפנוגרמה.

תוצאות הבדיקה ישמשו את הצוות המטפל לקביעת המשך הטיפול בהתאם לצורך.

חשוב להבין כי טימפנומטריה היא בדיקת שמיעה מתוך סדרת בדיקות שמיעה, הבודקת חלק מסוים ממערכת השמיעה, ורק בדיקות אודיומטריות שלמות יכולות לתת לנו תמונה מהימנה של בעיות במערכת השמיעה, לרבות המערכת העצבית-חישתית.

כמו בכל בדיקה קלינית, מומלץ מאד לבצעה במכון שמיעה מקצועי בעל ציוד והכשרה מתאימים.

 

ביצוע בדיקת טימפנומטריה במכוני השמיעה של אודיו מדיק

 

מאמרים מומלצים...

סימנים לירידה בשמיעה כבדי שמיעה – דרכי טיפול והתמודדות טכנולוגיות אלחוטיות במכשירי שמיעה

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשרו עכשיו
    צרו קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: