נגישות

אבחון בעיות שמיעה – מאיפה מתחילים?

כפי שיש בעיות שמיעה שונות מבחינת התסמינים, המתבטאות בפועל ובגורם הפיזיולוגי לירידה בשמיעה, כך יש בדיקות שמיעה שונות המיועדות לאתר את מהות הבעיה, המקור שלה ובהתאם לכך את הטיפול האידאלי. יש חשיבות גדולה לאיתור מדויק של בעיית השמיעה הספציפית של כל אחד ואחת, רק כך ניתן לבצע התאמה אישית מלאה של מכשירי שמיעה ואביזרים משלימים נוספים שיכולים בהחלט לשפר את איכות חיי הסובלים מבעיות שמיעה שונות.

אבחון בעיות שמיעה
אבחון בעיות שמיעה באמצעות בדיקת שמיעה לא תמיד מאתרת את מקור לירידה בשמיעה – למשל בדיקת שמיעה התנהגותית לא תגלה בעיות שמיעה אלקטרו-פיזיולוגיות שמקורן בגזע המוח או בבעיות עצביות אחרות. לכן מומלץ להכיר את הנושא של בדיקות שמיעה, לעבוד רק עם גורמי מקצוע מנוסים ואיכותיים וזאת בניסיון להגיע באופן היעיל והממוקד ביותר למהות בעיית השמיעה ולפתרון האופטימלי. חברת אודיו מדיק עובדת מול מכוני השמיעה המובילים בישראל, בפריסה ארצית רחבה מאוד. החברה מספקת מכשירי שמיעה מותאמים אישית לאינספור מטופלים הסובלים מכל המגוון האפשרי של בעיות שמיעה ועל פי בדיקות השמיעה הנפוצות שנמצאות בשימוש בישראל.

אבחון בעיות שמיעה באמצעות בדיקת שמיעה סטנדרטית

השלב הראשון כאשר מבצעים אבחון בעיות שמיעה והמהות הגורמת להן הוא לרוב בדיקת שמיעה סטנדרטית, בדיקה המורכבת בעיקרה משני חלקים. שני חלקי הבדיקה הינם הערכת סף השמיעה לצלילים טהורים הכוללים תדירות אחת – צפצופים למשל – ובנוסף בדיקות להבנת ושמיעת דיבור. בדיקות שמיעה אלו מבוצעות בחדר אטום, כאשר הנבדק חובש אוזניות. את הבדיקה מבצעים קלינאי תקשורת מוסמכים, היושבים עם המכשור המתאים מחוץ לחדר ועם קשר עין לנבדק.

הבדיקה בפועל כוללת בדיקת סף שמיעה לדיבור – חזרה על מילים המושמעות בעוצמות משתנות, בדיקת סף שמיעה לצלילים טהורים (הולכת אוויר AC) – סימון לבודק בכל פעם ששומעים צפצוף, בדיקת סף שמיעה לצלילים טהורים בהולכת עצם – אוזניה מיוחדת המשדרת ישירו לעצב השמיעה וסימון שמיעת צפצוף ולבסוף בדיקת דיסקרימינציה – חזרה על מילים פשוטות בעוצמה קבועה וקלה לשמיעה לנבדק.

החלקים השונים של בדיקות שמיעה אלו נרשמים על גבי אודיוגרמה (תרשים גרפי של ספי השמיעה ומדידות הבדיקה). על פי הבדיקה אמורים לראות מה רמת הירידה בשמיעה, לנסות להבין את המקור של בעיות שמיעה וכדומה.

אבחון בעיות שמיעה באמצעות בדיקת טימפנומטריה

בעיות שמיעה יכולות לנבוע למשל מבעיות בעור התוף או בתפקוד לקוי של אברוני השמע בתוך האוזן התיכונה (האמצעית). בדיקת טימפנומטריה מיועדת לאתר בעיות שמיעה שמקורן באוזן התיכונה, הבדיקה נקראת לעיתים בעברית בדיקת היענות אקוסטית. כלי מכשור רפואי בשם טימפנומטר משמש לבדיקה, מחדירים אוזניה מתקדמת המכילה רמקול זעיר, מיקרופון למדידת הצליל החוזר וצינורית לוויסות לחץ האוויר באוזן בלחצים שונים. הבדיקה בודקת למעשה את יחידות הלחץ הנוצרות עקב החזרת הצליל המושמע ע”י עור התוף – התוצאות נמדדות בגרף ייעודי הנקרא טימפנוגרם.

בדיקות שמיעה אקוסטיות אלו מודדות בפועל את יעילות אברוני השמיעה והמערכת באוזן התיכונה – כך שתוצאה תקינה לא בהכרח מעידה על העדר בעיות שמיעה שמקורן באוזן הפנימית או במערכת העצבית למשל.

אבחון בעיות שמיעה באמצעות בדיקת BERA / ABR

שני שמות לבדיקה שמהותה דומה, בדיקת BERA או ABR היא בדיקה אלקטרו-פיזיולוגית אובייקטיבית המודדת את ההולכה העצבית של עצב השמיעה מהאוזן ועד לגזע המוח. הנבדק לא עושה כלום והמדידה נעשית באופן עצמי, על גבי אא”ג המודד את גלי התגובה לגירוי קולי משתנה, ההצגה היא על גרף אא”ג. בדיקה המבוצעת בחדר שקט, במצב רגיעה והרפיה של הנבדק וכל פעם באוזן נפרדת.

אבחון בעיות שמיעה באמצעות בדיקות OAE

בדיקת OtoAcoustic Emissions, מהירה ויעילה לאיתור בעיות שמיעה קלות וגם מורכבות יותר. משמיעים צליל באמצעות אוזנייה זעירה המשדרת צלילים לאוזן הפנימית – אוזן תיכונה חייבת להיות בריאה על מנת לשמוע את הצלילים. בבדיקה הנבדק לא נדרש לשום פעולה או משוב. זו הבדיקה שעושים לתינוקות בימים שלאחר הלידה.

בדיקות שמיעה נוספות כוללות למשל בדיקות רפלקס אקוסטי ובדיקות ENG. השורה התחתונה היא שיש שלל בעיות שמיעה ושלל אפשרויות אבחון. ככל שמאבחנים מוקדם יותר ובמדויק כך הטיפול ואביזרי השמיעה יהיו יעילים ומדויקים יותר במתן מענה מקיף למטופל.

 

מאמרים מומלצים...

רגע לפני שרוכשים מכשיר שמיעה טכנולוגיות אלחוטיות במכשירי שמיעה איבוד שמיעה פתאומי

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשר עכשיו
    צור קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: