קוביות עם סימן שאלה וסימן קריאה

שאלות ותשובות

כאן תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות שעולות בכל הנוגע לנושאים: שמיעה, מכשירי שמיעה ופתרונות שמיעה. אם לא מצאתם תשובה לשאלה כלשהי – נשמח לתת לכם תשובה בהקדם.

האם זה נכון שמעט מאד אנשים סובלים מירידה בשמיעה?

לא. למעשה, מדובר בהמון אנשים: קרוב ל-10% מאוכלוסיית המדינות המערביות סובלים מירידה בשמיעה בדרגה כזו או אחרת.

לחיות עם ירידה בשמיעה ללא מכשירי שמיעה זה לא נורא כל כך

מניסיוננו רב השנים וממחקרים רבים שנערכו בקרב ציבור רחב מאד של אנשים, עולה באופן מובהק כי ירידה בשמיעה שאינה זוכה לטיפול משפיעה באופן שלילי על אורח החיים של אותו אדם: בעבודה, בלימודים, במשפחה, עם חברים ובכל אירוע חברתי בו נדרשת תקשורת. לעתים, אפילו שיחת טלפון קצרה עלולה להוות מקור לתסכול עמוק.

אפשר לדחות את הרכבת מכשירי השמיעה לשלב מאוחר יותר

כמו כל דבר בחיים, ככל שנקדים כן ייטב. מערכת השמיעה שלנו זקוקה לאימון ותרגול מתמיד כמו חלקים אחרים בגופנו. הזנחה של מערכת השמיעה, בין היתר, על-ידי אי הרכבת מכשירי שמיעה, עלולה לגרום לכך שמערכת השמיעה תתקשה להתרגל לשמוע מחדש.

הסיפורים על נזק לשמיעה כתוצאה מרעש הם שטויות. עובדה – אני שומע מצוין!

ממש לא נכון! ירידה בשמיעה נוצרת באופן הדרגתי מאד ובלתי מוחשי. כתוצאה מכך, ניטעת בליבנו ההרגשה כי לא נוצר כל ליקוי. האמת היא שכל חשיפה לקולות מעל עוצמה מסוימת למשך זמן מסוים משמעה נזק. כאשר הנזק מצטבר ממש, נרגיש זאת היטב אך לא נוכל להחזיר את הגלגל לאחור.

מהי בדיקת שמיעה?

בדיקת שמיעה נערכת לצורך אבחון יכולות השמיעה של הנבדק לפי פרמטרים מסוימים שחלקם הגדול קשור ליכולת שלנו לשמוע ולהבין דיבור. בדיקת השמיעה תהווה בסיס לאבחון וטיפול בירידת השמיעה אם היא קיימת.

מהי אודיוגרמה?

זהו שרטוט גרפי המראה את יכולות השמיעה שנבדקו בבדיקת השמיעה. האודיו גרמה מהווה חלק חשוב בתוצאות בדיקת השמיעה.

מיהו קלינאי תקשורת?

קלינאי תקשורת הוא אדם שלמד במוסד אקדמאי בחוג להפרעות בתקשורת וביצע התמחות קלינית בתחום. קלינאי תקשורת עוסקים במגוון תחומים: אבחון אודיולוגי – בדיקות שמיעה ובדיקות נוספות של מערכת השמיעה, התאמת מכשירי שמיעה, טיפולים בלקויות דיבור שונות.

האם ירידת השמיעה שלי קבועה או זמנית?

הדבר תלוי בסוג ירידת השמיעה והגורמים שלה. לאחר אבחון על-ידי רופא אף אוזן גרון, ביצוע בדיקת שמיעה ולעתים בדיקות נוספות, ניתן לקבוע ממצאים לגבי סוג הירידה וחומרתה. ברוב המקרים בהם מדובר בירידת שמיעה עצבית, כגון ירידת שמיעה כתוצאה מחשיפה לרעש מזיק לאורך זמן, ירידת השמיעה היא קבועה ובלתי הפיכה. בחלק מהמקרים בהם יש ירידת שמיעה הולכתית, ירידת השמיעה ניתנת לטיפול רפואי.

איך אדע באיזה מכון שמיעה להתאים מכשירי שמיעה?

ראשית, כדאי לכם להתאים מכשירי שמיעה במכון שמיעה הקרוב יחסית לביתכם. הדבר יקל עליכם בהמשך קבלת השירות. כדאי לבדוק המלצות של חברים ומכרים. ההתרשמות שלכם מהמכון, הצוות, האדיבות, רמת השירות שניתן לכם, ההסברים וההגינות מהווים אף הם פרמטרים מאד חשובים בהחלטתכם. מכון שמיעה הוא מקום בו אתם אמורים לקבל את הטיפול והשירות הטוב ביותר, גם בהמשך.

אני לא מרוצה ממכשירי השמיעה שהותאמו לי – מה עושים?

התאימו את מכשירי השמיעה רק במכון שמיעה המאפשר לכם תקופת ניסיון שבסיומה ניתנת לכם האפשרות להחזיר את המכשירים באם אינכם מרוצים.

מכשירי שמיעה הם גדולים ובולטים

לא נכון. כיום, מכשירי השמיעה מעוצבים על-ידי מיטב המעצבים התעשייתיים הבולטים בעולם. הם מעוצבים כך שיהיו נוחים להרכבה, לתפעול וגם על-מנת שיבלטו כמה שפחות. לעתים קרובות מאד רק כאשר תספרו לקרוביכם כי אתם מרכיבים מכשירי שמיעה, סביר להניח שתזכו לקריאת הפתעה בנוסח "אפילו לא שמתי לב!".

ככל שמכשיר השמיעה קטן יותר – הוא משוכלל יותר!

המיתוס הרווח כי "ככל שהמכשיר קטן יותר – הוא משוכלל יותר" פשוט אינו נכון! ישנם מכשירים מעט גדולים יותר ומתוחכמים מאד, וישנם מכשירים קטנים בעלי ביצועים פחות מתוחכמים. לעתים מכשירים המצויים מאחורי האוזניים מאפשרים לנו הוספתן של תכונות חשובות, כגון זוג מיקרופונים במקום אחד בלבד, אשר ישפרו את ביצועיו של המכשיר. בכל מקרה, סוג ירידת השמיעה, חומרתה, מבנה האוזניים וגורמים נוספים הם המכריעים לגבי דגם המכשירים. אבל אם הגודל מטריד אתכם – אל דאגה! חלק גדול מכשירי שמיעה מאחורי האוזניים מעוצבים כך שהם אף פחות נראים ממכשירי שמיעה שבתוך האוזניים!

מכשירי שמיעה טובים יקרים מאוד

שמיעה טובה יותר על ידי שימוש בטכנולוגיה טובה יותר הינה בהישג ידו של כל אדם. לשמוע טוב יותר זוהי ההשקעה הטובה ביותר. בדקו גם סוג ביטוח הבריאות שברשותכם. קופות החולים משתתפות לעתים קרובות בסכומים ניכרים בעת רכישת מכשירים. כדאי לשים לב כי כיום ישנם טיפולים רבים בתחום הבריאות, איכות החיים, הטיפוח ואפילו האופטיקה שעלותם גבוהה משמעותית לעתים מרכישת מכשירי שמיעה. על חלק מהטיפולים אולי תוכלו לוותר – על שמיעתכם לא. עם הזמן יתברר לכם כי רכישת מכשירי שמיעה היא אחת מההשקעות הטובות ביותר שביצעתם בחייכם.

רק חרשים מרכיבים מכשירי שמיעה

לא נכון. למעשה, רוב האנשים המרכיבים מכשירי שמיעה אינם מוגדרים כחרשים, אלא ככאלה ששמיעתם לקויה בדרגה כזו או אחרת, אפילו ליקוי קל-בינוני. חרש הוא אדם הסובל מליקוי שמיעה עמוק.

מכשירי שמיעה אינם יעילים ולא עוזרים

ההיפך הוא הנכון. בלמעלה מ-90% מהמקרים של ירידת שמיעה קבועה, הפתרון היעיל והטוב ביותר הוא שימוש במכשירי שמיעה. יש אנשים המחלקים את חייהם לתקופה שלפני השימוש במכשירים ואחרי שהחלו להשתמש בהם.

מכשיר שמיעה אחד מספיק לי

ברוב המקרים בהם יש ירידה בשמיעה, היא מתרחשת בשתי האוזניים. לכן, כמו בהרבה דברים אחרים, שניים הרבה יותר טוב מאחד. שימוש בשני מכשירי שמיעה לעומת אחד בלבד יקנה לנו הבנה טובה יותר של דיבור, איכות צליל טובה יותר, יכולת טובה לזהות את הכיוון ממנו מגיעים הקולות, שימור יכולות השמיעה של שתי האוזניים ועוד.

כמה ערוצים אני צריך במכשירי שמיעה?

במכשירי שמיעה יש טכנולוגיות ומנגנונים משוכללים רבים: סינון רעשים, נטרול צפצופים, דגש על דיבור שמגיע מכיוון מסוים ועוד. דווקא, מספר הערוצים במכשירים אינו מהווה תכונה מובילה שיש לתת עליה דגש מיוחד. ההסברים שתקבלו מאנשי המקצוע צריכים להתרכז ביכולות המכשירים המוצעים לכם להיות לעזר תקשורתי ולא במספרם של הערוצים.

מהו מכשיר שמיעה פתוח?

זהו מכשיר המאפשר מעבר כמעט חופשי של הצלילים אל תעלת האוזן וממנה, על-ידי השארת תעלת האוזן פתוחה יחסית ללא חסימה. מעבר זה מונע תופעות לוואי רבות ומאפשר שמיעה טבעית גם של הקולות בתדירויות בהם השמיעה של אותו אדם טובה יחסית. מכשירי שמיעה אלה מיועדים לסובלים מירידת שמיעה בתדירויות הביניים והגבוהות.

מדוע מכון השמיעה לא הציע לי את אותם מכשירי שמיעה שהוצעו לחבר שלי שגם לו יש ירידה בשמיעה?

לכל אדם הסובל מירידת שמיעה מאפיינים ייחודיים משלו. ייתכן מאד כי ירידת השמיעה והצרכים שלך שונים מהצרכים של החבר שלך. ההתאמה של מכשירי שמיעה היא אישית לכל משתמש. לכן, סביר להניח, כי המכשירים שהותאמו לחברך אינם מתאימים לך.

מהי אוזנייה?

אוזנייה היא אביזר הנמצא בתעלת האוזן ומתחברת אל מכשירי השמיעה באמצעות צינורית. תפקידה להעביר את הקול המופק במכשיר השמיעה אל האוזן. ישנן אוזניות לפי מידה מדויקת של האוזן וישנן בגדלים סטנדרטיים, הכל בהתאם לצורכי המשתמש.

לכמה זמן מספיקה סוללה למכשיר שמיעה?

משך הזמן תלוי בסוג הסוללה, סוג המכשירים ואינטנסיביות השימוש בהם. יש לזכור, כי גם אם לא נעשה כל שימוש במכשירים, הסוללות מתרוקנות בעצמן ובקצב מהיר יחסית. אין טעם להחזיר את המדבקה על-גבי הסוללה – הדבר לא ימנע את התרוקנותה. מכון השמיעה המטפל בכם יספק לכם נתונים אודות צריכת הסוללה על-ידי המכשירים שלכם. בדרך כלל, סוללות מסוג 10 (צהוב) מספיקות לארבעה ימים עד שבוע. סוללות מסוג 312 מספיקות לשבוע עד שבועיים. סוללות מסוג 13 (כתום) מספיקות לשבועיים עד שלושה. סוללות מסוג 675 (כחול) מספיקות לעתים עד ארבעה שבועות. הקפידו לרכוש סוללות ממקור אמין ומתוצרת איכותית בלבד.

באיזו תדירות אני צריך לבוא למכון השמיעה לבדיקת המכשירים וניקיונם?

הדבר תלוי באינטנסיביות השימוש בהם. ככלל, כדאי לבוא כל כמה חודשים למכון השמיעה לניקוי, בדיקה והחלפת צינוריות ופילטרים בהתאם לצורך.

אם המכשיר שלי אינו עובד, מה לעשות?

יש להחליף את הסוללה בסוללה חדשה וטרייה ולהמתין מספר שניות. אם המכשיר עדיין אינו עובד, אל תשתמשו בסוללה נוספת. ייתכן כי מדובר בחסימה כתוצאה מהצטברות שעוות האוזן. נסו לנקות את המכשיר בעדינות באמצעות המטלית והמברשת שניתנו לכם עם המכשירים, ולהחליף את הפילטר (אם קיים כזה) של המכשיר. את האוזנייה נקו באמצעות החוטר הדק שברשותכם והמברשת או באמצעות מים פושרים וסבון נוזלי – הניחו אותה להתייבש כליל. בדקו אם אין הצטברות נוזלים באוזנייה. אם יש אלה -הניחו לה להתייבש. אם המכשיר עדיין אינו עובד, הביאו אותו למכון השמיעה להמשך טיפול.