נגישות

בדיקות שמיעה – כל מה שצריך לדעת

מהי בדיקת שמיעה?

בדיקת שמיעה נערכת לצורך אבחון יכולות השמיעה של הנבדק לפי פרמטרים מסוימים שחלקם הגדול קשור ליכולת שלנו לשמוע ולהבין דיבור. במקרה של ירידה בשמיעה, בדיקת השמיעה מהווה בסיס לאבחון ולטיפול בה. ניתן לבצע בדיקת שמיעה אצל קלינאי תקשורת. בהמשך המאמר תוכלו למצוא סרטון הסברה על מהי בדיקת שמיעה

מתי יודעים שצריך לבצע בדיקות שמיעה?

הסימנים ללקות כלשהי בשמיעה הם רבים וביניהם: שמיעת צפצופים או טינטון, אי הבנה של מילים מסוימות, בקשות לחזור אחר הנאמר, שינוי באיכות הקולות הנשמעים, שינוי דרסטי ביכולת השמיעה בטווח זמן קצר ועוד. במידה וקיים חשש לירידה בשמיעה, חשוב מאוד לגשת מהר ככל הניתן לבדיקה אצל רופא אף אוזן וגרון ובמידת הצורך, לגשת לבדיקה מקיפה במכון שמיעה, לשם גילוי הבעיה כמה שיותר מוקדם. חשוב לזכור שלעיתים, מתגלות בעיות שעלולות לסכן את בריאותו של האדם (כמו קרע בעור התוף או דלקת). שנית, גילוי מוקדם של הבעיה יוכל לסייע בשיקום השמיעה, שייתכן ובמועד מאוחר יותר הוא פשוט כבר לא יתאפשר.

באיזה גיל צריך לבצע בדיקות שמיעה?

אנשים שצריכים לבצע בדיקת שמיעה כוללים באופן טבעי אנשים מבוגרים, החל מגיל 40 ניתן להבחין בירידה בשמיעה וזה סביר לבצע בדיקות מעקב בכל תקופה (אחת לשנה ומעלה למשל). כמו כן, בדיקת שמיעה מקצועית הינה רלבנטית לילדים ופעוטות שיש לגביהם חשש של לקות שמיעה, אנשים בכל גיל המרגישים ששמיעתם אינה תקינה וכדומה.

חשוב לדעת: לאדם בעל שמיעה תקינה, מומלץ ללכת להיבדק כל 5 שנים ולאדם בעל לקות קיימת, מומלץ ללכת להיבדק פעם בשנה (בשני המקרים, לאחר בידוק אצל רופא).

תמונה של שמיעה לילד

מדוע חשוב לבצע בדיקת שמיעה?

בעיות שמיעה למיניהן מהוות לקות מהותית, משפיעות על מהלך החיים התקין ואלו בעיות שהיקף גדול יחסית של אנשים סובל מהן ברמה כזו או אחרת – בכל הגילאים ולא רק בגילאים מבוגרים כפי שנהוג לחשוב. היום, בעזרת טכנולוגיה מתקדמת הן בהיבט האבחוני והן בהיבט של יכולות עזרי השמע המובילים (דוגמת ReSound או Starkey), ניתן לשפר את המצב באופן חד ומשמעותי, לקבל חזרה איכות חיים ולשמוע את עושר הצלילים בעולם. אך על מנת שניתן יהיה לבצע אבחון יעיל ונכון של לקות השמיעה וכמובן שעל מנת להתאים את הפיתרון המתאים ביותר, חשוב ביותר לבצע בדיקת שמיעה במסגרת מכוני שמיעה מקצועיים. בחברת אודיו-מדיק אנו מקפידים לעבוד עם מכשירי השמיעה המובילים, האסתטיים והיעילים ביותר בתעשייה, אך מעבר לכך מקפידים לנהל מערכת קשרים ושיתופי פעולה עם מכוני שמיעה מתקדמים ומקצועיים בפריסה ארצית רחבה.

חשיבות ביצוע בדיקת שמיעה לתינוקות

עבור פעוטות וילדים, השמיעה היא מרכיב מהותי ברכישת כישורי שפה ודיבור, לצד פיתוח מיומנויות חברתיות בסיסיות מול המשפחה והסביבה. כמו כן השמיעה הינה קריטית בהמשך החיים לצורך תהליכי למידה, משחק וכן הלאה. אך יש מקרים שונים ומגוונים של בעיות שמיעה ותופעות של ירידה בשמיעה אצל ילדים, כולל אצל תינוקות ופעוטות כמובן. כך שביצוע מקדים של בדיקות שמיעה הוא קריטי ועשוי בהחלט לאפשר איתור מוקדם שבאמצעותו ניתן למנוע המשך הידרדרות בשמיעת הילד ואף תיקון המצב במידת האפשר. המאמר הבא ינסה לענות בצורה עניינית על השאלה מדוע חשוב לבצע בדיקת שמיעה לתינוקות.

איך מתבצעת בדיקת שמיעה?

במכון השמיעה קיימות קלינאיות תקשורת שעורכות בדיקות שונות כדי לאבחן את מאפייני יכולות השמיעה, האם הנבדק שומע באופן שווה בשתי האוזניים, האם הנבדק מסוגל להבחין בין מילים שונות ועוד. הבדיקה תמיד מתבצעת בחדר אטום לרעשים. הנבדק יתבקש להרכיב אוזניות שדרכן מושמעים צלילים ומילים שונות, בעוצמות ובתדירויות משתנות בהתאם להתפתחות הבדיקה.

את בדיקת השמיעה מיישמת כלים אבחנתיים המאפשרים לקבוע את רמת השמיעה של הנבדק, עפ”י בחינת פרמטרים שונים בשמיעת צלילים והבנת דיבור. הבדיקה היא הבסיס ההכרחי לאיתור הגורם המדויק ללקות השמיעה ובהמשך התאמת מכשיר שמיעה או המשך טיפול אחר.

איך מתבצעת בדיקת שמיעה לילדים?

בדיקות שמיעה לילדים נערכות ע"י שתי קלינאיות תקשורת באמצעות משחקים ומטלות המותאמים לגילם וליכולת שיתוף הפעולה שלהם. ככל שהילדים בוגרים יותר, כך נוכל לקבל מידע מדויק יותר ומלא יותר על ספי השמיעה בכל אחת מהאזניים.

מהי אודיוגרמה?

זהו שרטוט גרפי המתאר את ספי השמיעה לצלילים בתדרים שונים, כפי שבאו לידי ביטוי בבדיקת השמיעה. האודיוגרמה מהווה חלק חשוב בתוצאות בדיקת השמיעה. קראו עוד על אודיוגרמה

האם כולם מבצעים את אותה בדיקת השמיעה?

כמובן שיש הבדל בין אופן ביצוע בדיקת שמיעה לתינוקות או ילדים לבין בדיקה למבוגרים. מכוני שמיעה מבצעים בדיקות שמיעה בחדרים מיוחדים המנטרלים רעשי רקע, הנבדק מרכיב אוזניות ובאמצעות מכשיר הנקרא אודיומטר שומע, בין היתר, סדרות של צלילים שונים בתדר ובעוצמה – כל פעם באוזן אחת. כך, בודקים את יכולת השמיעה של הנבדק עד לסף התחתון המזוהה. התוצאות מוצגות על גבי אודיוגרמה, גרף מקצועי חשוב המראה את יכולת השמיעה בכל אוזן. בדיקת שמיעה במסגרת מכוני שמיעה כוללת גם בדיקה נוספת לקביעת היכולת לשמוע ולהבין דיבור. כמו כן יש בדיות פרטניות וייעודיות נוספות בהתאם למצב, כגון טימפנומטריה, BERA, OAE, שמיעה התנהגותית לילדים.

בדיקת שמיעה לתינוקות וילדים

סוגי בדיקות שמיעה ובדיקות משלימות:

 1. בדיקת טימפנומטריה
 2. בדיקת ברה
 3. בדיקת רפלקס אקוסטי
 4. בדיקת הדים קוכלאריים
 5. בדיקת תפקודי תעלת אוסטכיוס
 6. וכמובן בדיקת השמיעה עצמה

מהי בדיקת טימפנומטריה?

בדיקה אובייקטיבית המאבחנת את מצב האוזן התיכונה. הבדיקה מתבצעת על ידי קלינאי תקשורת במכון שמיעה. קראו עוד על בדיקת טימפנומטריה

מהי בדיקת ברה (ABR)?

בדיקה אובייקטיבית הבוחנת את תפקוד עצב השמיעה ומערכת השמיעה עד לרמת גזע המוח. קראו עוד על בדיקת ברה

מהי בדיקת רפלקס אקוסטי?

בדיקה בעזרתה ניתן לבדוק תקינות תפקודם של חלקים מסוימים במערכת השמיעה בעזרת מכשיר הטימפנומטר. קראו עוד על בדיקת רפלקס אקוסטי

רופאה

מי מוסמך לבצע בדיקות שמיעה?

בדיקת שמיעה היא תהליך קצר ומהיר למדי שנעשה ע”י קלינאי תקשורת. הבדיקה אינה כרוכה בכל סוג של כאב והיא יכולה להתבצע בקופת החולים שבה אתם מטופלים או במכוני שמיעה מקצועיים. במידה שאתם חשים ולו בירידה קלה בשמיעה שלכם מוטב לבצע את הבדיקה- ואפילו כדי לפסול את האפשרות כי אכן קיימת בעיית שמיעה.
מאידך, במידה שאכן קיימת בעיית שמיעה מוטב לאבחן אותה ולטפל בה במהירות האפשרית על מנת לטפל בה בשלב כמה שיותר מוקדם ולמנוע הידרדרות מיותרת.
את בדיקת השמיעה מוסמך לבצע קלינאי תקשורת מוסמך, בוגרי החוג להפרעות תקשורת והם מומחים בתחום המרתק של השמיעה וכן לאבחון בעיות שמיעה שונות. בדיקת שמיעה במכון שמיעה מורשה ומקצועי מפיקה לבסוף תמונת מצב עדכנית ומדויקת של מצב השמיעה שלכם ואף יכולות לאבחן צורך אמיתי בתחילת השימוש במכשיר שמיעה.

מהו קלינאי תקשורת?

קלינאי תקשורת הוא אדם שלמד במוסד אקדמאי בחוג להפרעות בתקשורת וביצע התמחות קלינית בתחום. קלינאי תקשורת עוסקים במגוון תחומים: אבחון אודיולוגי – בדיקות שמיעה ובדיקות נוספות של מערכת השמיעה, התאמת מכשירי שמיעה, טיפולים בלקויות דיבור ותקשורת שונות.

קלינאי תקשורת

פענוח תוצאות בדיקת שמיעה

בדיקת שמיעה תקופתית היא הליך המומלץ לכל אדם, בין אם ידוע לו על בעיה בשמיעה ובין אם לא. לרוב, לאחר גילוי תסמינים מסויימים המעידים על בעייה בשמיעה או על ירידה באיכות השמיעה, יבחר אדם לקבוע תור לרופא או לבדיקה במכון שמיעה. אז כיצד מתבצע הליך הבדיקה ואיך מפענחים את תוצאותיו?

צפו בראיון עם גלית וייס, קלינאית תקשורת באודיו מדיק, המסבירה על תהליך בדיקת השמיעה ותוצאות בדיקת השמיעה המתקבלות:

כיצד מתבצע פענוח תוצאות בדיקת שמיעה?

בסוף הבדיקה, יתבצע סיכום שלה שחלקו גרף עם שתי עקומות עם סימונים שונים המייצגות את יכולות השמיעה על-פני התדירויות השונות בכל אחת מן האוזניים – זוהי האודיוגרמה. בנוסף, יפורטו בסיכום הבדיקה ממצאים שונים באשר ליכולת פענוח וקליטת דיבור, ובמידת הצורך הערות שונות להמשך טיפול. לאחר בדיקת השמיעה, במידה ומתגלה ליקוי כלשהו או שאתם זקוקים לייעוץ נוסף, תוכלו להגיע אלינו לאודיו מדיק, כאן הצוות המקצועי יבחן בעיון את תוצאות הבדיקה ויתאים לכם פתרונות מותאמים אישית לצרכים שלכם, לפי תוצאותיה.

תוצאות בדיקת שמיעה

התאמת מכשיר לאחר בדיקה

מכשיר שמיעה איכותי ויעיל, אשר גם כולל דגש על אסתטיות ומראה מינימליסטי, הוא תוספת מבורכת וחשובה מאוד לאיכות החיים של כל מי שסובל מלקות שמיעה. זהו נושא שאסור להזניח, חשוב מאוד לבצע בדיקת שמיעה בשלבים ראשוניים ועוד כשעולה החשד ללקות. מכשירי השמיעה של אודיו-מדיק משווקים ומותאמים אישית ללקוחות במכוני שמיעה המיישמים את השיטות המתקדמות והיעילות ביותר בתחום בדיקות השמיעה והתאמת מכשירי שמיעה.

למעבר מהיר לאיתור מכון שמיעה

למעבר מהיר לבדיקת שמיעה אונליין

להתייעצות ללא התחייבות

השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  מצא מכון שמיעה
  קרוב לביתך

  image not found

  לקטלוג
  מכשירי שמיעה

  image not found
    התקשרו עכשיו
    צרו קשר

  להתייעצות ללא התחייבות השאירו פרטים: